آجر لعابی

آجر لعابی چیست؟

آجر لعابی در اصفهان ، نوع آجر است که از خاک رس با استفاده از مواد معدنی خاص و فرآیندهای خاص ساخته می‌شود و دارای یک لایه خارجی لعابی یا براق است که زیبایی و مقاومت بیشتری به آن می‌بخشد. آجر لعابدار در اصفهان را می توان در طرح و رنگ های مختلفی تولید نمود  ماده اصلی تشکیل دهنده لعاب فاقد چسبندگی بوده  و زمانی که بر روی سطح آجر ریخته می شود داخل  رس نفوذ می کند و پس از قرار گرفتن آجر ها در کوره پخت، رنگ لعاب آجر ثابت میگرد. این نوع آجر معمولاً در ساخت و سازهایی با ارزش زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آجر لعابی به دلیل مقاومت بیشتر به آب، معمولاً در ساخت و سازهایی که در معرض رطوبت هستند، مورد استفاده قرارمی‌گیرد. بناهایی مانند حمام‌ها، آشپزخانه‌ها، دیوارهای خارجی و استخرها است.

آجر لعابی در ساخت و ساز و بنا های تاریخی نظیر  تخت جمشید،  مسجد شیخ لطف الله  در اصفهان و امثال این بنای تاریخی به کار برده می شود.

آجر لعابدار در نحوه ساخت تفاوت چندانی با آجر معمولی ندارد و فقط سطحی از لعاب بر روی این آجر قرار می‌گیرد و دوباره پخته می شود.

مزایای آجر لعابی عبارتند از

: 1مقاومت به آب: لعاب باعث می‌شود آجر مقاومت بیشتری در برابر نفوذ آب داشته باشد، که این امر به کاهش خرابی‌های ناشی از رطوبت نظیر پوسیدگی و پوسیدگی کمک می‌کند.

2. زیبایی: آجر لعابی دارای یک تمامیت سطحی و براق است که می‌تواند به زیبایی و ظرافت ساختمان افزوده و آن را از دیگر اجزای معمولی متمایز کند.

3. ایزولاسیون حرارتی: آجر لعابی می‌تواند به عنوان یک عایق حرارتی هم عمل کند و بتواند در کنترل دما در داخل ساختمان کمک کند.

4. نگهداری آسان: سطح براق آجر لعابی باعث می‌شود که آسان‌تر تمیز شود و نگهداری آن نیز آسان‌تر باشد

5. مقاومت به آتش: بسته به مواد اضافی مورد استفاده در ساخت آجر لعابی، می‌تواند مقاومت به آتش نیز داشته باشد.

6. داشتن تنوع رنگی: در ساخت آجرهای لعابی  لعاب فیروزه از محبوبیت ویژه ای دربین تمامی رنگ ها برخوردار است و در معماری اصیل ایرانی این تنوع رنگی به وضوح دیده میشود.

 آجرلعابی درسازه های گوناگون و به خصوص در معماری و بناهای تاریخی ایرانی کاربرد مخصوص به خود داشته ،در ادامه  بیشتر با آجرلعابی آشنا می شوید. سایت آجر دُرنما(از معتبرترین مراکز تولید آجر در اصفهان) توضیحات کاملی در این خصوص بیان کرده،   تا انتها با ما همراه باشید. 

 

 

آجرنما لعابی

آجرنما لعابی

محصولات مشابه