تاریخچه آجر

: تاریخچه آجردر جهان

در واقع آجر نوعی بلوک است که از خاک رس خشک شده تشکیل شده است..آجر ها  را میتوان با استفاده از ملات های مختلف روی هم قرار داد که همیشه با توجه به شرایط منطقه و دوره زمانی متفاوت در سبک های مختلفی تولید شده اند. از قلعه های مصر باستان تا معماری قرون وسطی ، از آجر به عنوان مصالح ساختمانی استفاده می شد.بلوک های اولیه از خشت بوده اند که به وسیله کاه به هم متصل می شدند. اما با پیشرفت تکنولوژی و  به وجود آمدن کوره ها ، ساخت آجر ها و پختن آن ها به مراتب خیلی راحت تر و سریع تر از گذشته است.

انقلاب صنعتی باعث شد که آجر به عنوان ماده ساختمانی مدرن تلقی شود .در اویل دهه 1900 میلادی این محصول از نظر تجاری بسیار مهم شد. چرا که تولید آجر با انقلاب صنعتی و اوج گیری کارخانه سازی  به شدت افزایش یافتو به دلایل سرعت و صرفه جویی این محصول  به عنوان مصالح ساختمانی به سنگ ترجیح داده می شد. حتی در مناطقی که سنگ بسیار در دسترس بود باز هم از آجر استفاده می   کردند.در این زمان در شهر و کشورهایی مانند انگلستان از آجر قرمز تا ساختمان ها در مه دیده شوند و از حوادث رانندگی جلوگیری  کنند.

اجر قرمز در نمای ساختمان های انگلیسی

مقدمه

از تاریخچه آجر میتوان گفت که آجر از قدیمی‌ترین مصالح ساختمانی است که قدمت آن بنا به عقیده برخی از باستان‌شناسان به ده هزار سال پیش می‌رسد.

در ایران بقایای کوره‌های سفال‌پزی و آجرپزی در شوش و سیلک کاشان که تاریخ آن‌ها به هزاره چهارم پیش از میلاد می‌رسد پیدا شده است همچنین نشانه‌هایی از تولید و مصرف آجر در هندوستان به دست آمده که حاکی از سابقه شش هزار ساله آجر در آن کشور است.
 در تاریخچه آجر می توان دید که وازه آجر بابلی و نام خشت‌هایی بوده که بر روی آن‌ها منشورها، قوانین و نظایر آن‌ها را می‌نوشتند.
گمان می‌رود نخستین بار از پخته شدن خاک دیواره‌ها و کف اجاق‌ها به پختن آجر پی برده‌اند.
کوره‌های آجرپزی ابتدایی بی‌گمان از مکان‌هایی تشکیل می‌شده که در آن لایه‌های هیزم و خشت متناوباً روی هم چیده می‌شده استریشه

ریشهٔ واژهٔ آجُر الگو:به فارسی افغانستان که در فارسی آجور و آگور هم می‌گویند نامعلوم است. در زبان اکدی به صورت agurru، در آرامی به صورت اَگّور، در عربی به صورت آجرّ، و در ارمنی باستان به صورت آگور ثبت شده است

تاریخچه آجر
اگر بخواهیم درباره تاریخچه آجر صحبت کنیم باید که استفاده از آجر از آسیای غربی به سوی غرب مصر و سپس به روم و به سمت شرق هندوستان و چین رفته است. در سده چهارم اروپایی‌ها شروع به استفاده از آجر کردند ولی پس از مدتی از رونق افتاده و رواج مجدد از سده 12 میلادی بوده که ابتدا از ایتالیا شروع شد.

همچنین تاریخچه آجر در ایران باستان ساختمان‌های بزرگ و زیبایی بنا شده‌اند که پاره‌ای از آن‌ها هنوز پا بر جا هستند. نظیر طاق کسری در غرب ایران قدیم، آرامگاه شاه اسماعیل سامانی در گنبد کاووس و مسجد اصفهان را که با آجر ساخته‌اند همچنین پل‌ها و سدهای قدیمی مانند پل دختر سد کبار در قم از جمله بناهای قدیمی می‌باشند

.انواع آجر در تاریخچه آجر ایران قدیم

در ایران هر جا سنگ کم و خاک خوب در دسترس بوده، آجرپزی و مصرف آجر معمول شده است. اندازه آجر ایلامی حدود 10×38×38 سانتی‌متر بوده است. پختن و مصرف آجر در زمان ساسانیان گسترش یافته و در ساختمان‌های بزرگ مانند آتشکده‌ها به کار رفته است. اندازه آجر این دوره جدید 44×44×7 تا 8 بوده است و بعدهای آن 20×20×3 تا‌ 4 سانتی‌متر کاهش یافت.
در فرش کردن کف ساختمان از آجر بزرگ‌تری به نام ختایی به ابعاد 5×25×25 سانتی‌متر و یا بزرگ‌تر از آن به نام نظامی در ابعاد 40×4×5 سانتی‌متر استفاده می‌شده است

از انواع دیگر آجر در گذشته آجر قزاقی می‌باشد که پیش از جنگ جهانی اول روس‌ها آن را تولید می‌کردند که ابعاد آن 5×10×20 بوده است.

آشنایی با آجر و مواد اولیه آن

آجر نوعی سنگ مصنوعی است که از پختن خشت خام و دگرگونی آن بر اثر گرما به دست می‌آید. خاک آجر مخلوطی است از خاک رس، ماسه، فلدسپات، سنگ آهک، سولفات‌ها، سولفورها، فسفات‌ها، کانی‌های آهن، منگنز، منیزیم، سدیم، پتاسیم، مواد آلی و
انواع آجر در کارخانه آجر و آجر نما درنما

مراحل ساخت آجر

عبارتند از:

 کندن و استخراج مواد خام
آماده‌سازی مواد اولیه
قالب‌گیری
خشک کردن

تخلیه و انبار کردن محصول

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

fa_IR