بهترین انواع آجر نما در ایران

معرفی بهترین انواع آجر نما در ایران:
از قدیمی ترنی مواد ساخت و ساز ساختمان، آجر نما بوده است.امروزه جایگاه این مواد در صنعت ساختمان سازی بیش از پیش احساس می شود، با توجه به اینکه در حال حاضر ترکیب آجرنما با دیگر متریال ها باعث می شود نمای چشم گیری در بیرون و درون ساختمان خلق شود.از این رو در این مقاله سعی کردیم بهترین انواع آجر نما در ایران معرفی کنیم تا در انتخاب آجر مناسب به شما کمک کرده باشیم.
بهترین انواع آجر نما در ایران
 
بهترین انواع آجر نما در ایران عبارت است از:
1- آجر نما نسوز:
آجر نما نسوز جزء یکی از بهترین انواع آجر نما در ایران می باشد. به دلیل اینکه برای تهیه این آجر از خاک نسوز و مرغوب استفاده می شود و تا دمای 1500 درجه سانتی گراد تحمل حرارت را دارد.  مواد تشکیل دهنده این محصول آلومینیوم و سیلیس است پس این محصول به رنک های متنوعی چون صورتی، نارنجی، قرمز، زرد و … دیده می شود.
آجر نسوز نما معمولا به 4 دسته بندی کلی تقسیم می شود که عبارت است از:
1. آجر نسوز نما پلاک (پلاک نسوز):
از متداول ترین آجر نسوز، آجر نسوز نما پلاک است که به آن تایل نیز گفته می شود.از مهمترین علتی که باعث پرکاربرد شدن این محصول شده استريال قیمت مناسب آن و همچنین تولید ساده تر این محصول نسبت به دیگر انواع آجر نسوز می باشد. از معروف ترین نمونه های این محصول آجر نسوز سفید، آجر پلاک نسوز شاموتی، آجر پلاک نما قرمز می باشد که آجر نسوز سفید و آجر نسوز شاموتی در اصفهان بسیار پرکاربرد است.
2. آجر نما نسوز رستیک:
تولید آجر رستیک یا همان آجر سند بلاست به این صورت است که ابتدا مراحل آجر نسوز پلاک طی می شود و سپس با فرآوری روی آجر سطح آن را زبر و خشن و دانه دانه می کنند که بافت آن کاملاً با آجر های پلاک متفاوت می شود. شاید می توان گفت که این کار یکی از دلایلی است که قیمت این آجر از سایر زیر دسته های آجر پلاک کمی بیشتر است.
آجر نسوز رستیک یکی از بهترین انواع آجر نما در ایران
3. آجر نسوز آنتیک:
فرآوری که بر روی سنگ های آنتیک گران قیمت انجام می شود بر روی آجر نسوز آنتیک نیز انجام می شود. به طوری که پس از پردازش آجر نسوز تایل با دستگا های مخصوص لبه های تیز آجر آنتیک گرفته می شود.با تغییر در رنگ این محصول می توان آن را در فرمی درآورد که حس سنتی بودن به مخاطب القا کند.به دلیل اینکه این  آجر فاقد لبه های تیز است و لطافت آن نیز بیشتر است، از این سبک محصول بیشتر در فضاهای داخلی خانه استفاده می شود اگرچه در نمای بیرونی نیز بی کاربرد نیست.
آجر نما نسوز رستیک بهترین نوع آجر
 
4. آجر نسوز نما صخره ای:
روش تولید این سبک از آجر با تولید دیگر آجرها متفاوت است. چرا که ابتدا خشت خام آجر صخره ای با دست به شکل سنگ های صخره ای یا گیوتین ساخته و سپس آن ها را در کوره می پزند. با توجه به این که آجر های صخره ای دست ساز هستند لذا قیمت آن ها در مقایسه با سایر آجر نما ها بیشتر است و به همین دلیل در فضاهای محدود خانه مانند ورودی ها و… کاربرد زیادی دارند.
آجر دست ساز صخره ای
 
بعد از معرفی اولین آجر از بهترین انواع آجر نما در ایران در ادامه موارد بیشتر آن شرح داده میشود که عبارت است از:
2- آجر نما رسی:
یکی دیگر از بهترین انواع آجر نما در ایران، آجر نما رسی می باشد که به شیوه ی مدرن تولید می شود. همان طور که از اسم این محصول مشخص است برای تهیه ی آن از خاک رس استفاده می شود وبا توجه به اینکه آجر رسی در درجه حرارت متفاوت تولید می شود اما اغلب به رنگ های آجر رسی گلبهی و آجر رسی زرد در بازار موجود هستند.
آجر رسی زرد و آجر رسی گلبهی
 
3- آجر نما شیل:
برای تهیه آجرنما شیل، از معادن سنگ شیل استفاده می کنند.آجر هایی که از آسیاب سنگ شیل به دست می آید مزایای بیشتری نسبت به انواع دیگر آجر ها دارد از جمله اینکه درصد جذب آب کمتر و مقاومت فشاری بیشتری دارند. همچنین در اطراف اصفهان این معادن سنگ به خوبی یافت می شود پس کارخانه های آجرنما شیل زیادی هستند که این محصول را با قیمت مناسب تولید و عرضه می کنند.
 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

fa_IR