بهترین آجر سنتی

آجر یک مصالح ساختاری مهم است که به ما امکان می دهد، یک ساختمان را بسازیم و یا شکاف های آن را پر کنیم و مرز و جدایی هایی در ساخت و ساز ایجاد کنیم که می تواند به عنوان سازه های باربری عمل کنند یا نکنند.بنابراین برای ساخت و ساز کارآمد و اقتصادی اندازه ای استاندارد برای آجر ها تعبیه کرده اند. اما برخی از آجر ها هستند که اندازه ی استانداردی ندارند به این نمونه ها، آجر سنتی می گویند.اندازه ی آن ها ممکن است متناسب با کاربردی که دارند متفاوت باشد.اگرچه در حداکثر اندازه آجر ها محدودیتی وجود دارد تا خشک کردن کامل و یکنواخت آن ها در کوره ها امکان پذیر باشد.
آجر سنتی چیست؟
به آجری که توسط خشت ساخته و از طریق کوره خشک می شود را آجر سنتی می گویند، که هم به صورت دستی و هم به صورت ماشینی ساخته می شوند و بیشترین کاربرد آن در بازسازی بناهای کهنه و طرح های قدیمی است.
از لحاظ اقتصادی این دسته نسبت به دسته های دیگر کم هزینه هستند، به دلیل این که آجر سنتی نسبت به سایر آجرها ساخت راحت تری دارد.

انواع آجر سنتی:

یکی از انواع آجر سنتی ، آجر لعابی می باشد که همان گونه از اسمش مشخص است دارای لعاب است و همین دلیلی است که مقاومت آن را در برابر فرسایش و سایش زیاد کرده است.این دسته از آجر ها در زیباسازی و مقاوم سازی نمای ساختمان کاربرد دارد.

برای ساخت این نمونه از خاک رس سرند شده با آب استفاده می کنند که مخلوط این دو ماده را خشت می گویند.خشت تهیه شده را داخل قالب هایی ریخته و پس از خشک کردن اولیه در برابر نور خورشید آن ها را در کوره هایی قرار می دهند.فرم آجر های قزاقی توپر است و اندازه ی آن معمولا 5/5*20 سانتی منر و ضخامت آن ها 3/5،5/5 و 10 سانتی متر است.
قابل ذکر است خانه هایی که در طراحی خود از قزاقی سنتی استفاده می کنند، ارزش بالایی برای فروش دارند.
ویژگی آجر قزاقی:

  1. ضد شوره
  2. رنگ ثابت
  3. مقاوم در برابر یخ زدگی و رطوبت
  4. عایق خوب

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

fa_IR