آجر نسوز شاموتی چیست؟

امروزه استفاده از آجر در ساخت و ساز بیرونی ساختمان و حتی تزیین داخلی آن نیز کاربرد بسیاری دارد. استفاده از نماهای آجری روز به روز محبوبیت بیشتری نسبت به قبل پیدا کرده است. یکی از سبک هایی که در این زمینه از محبوبیت بالایی برخوردار است، آجر نسوز شاموتی است که مزیت های بیشماری دارد.

آجر شاموتی چیست؟

آجر نسوز شاموتی از خاک رس، مواد نسوز ، کائولن و… تولید شده است. که میزان مرغوبیت خاک رس استفاده شده در تولید آن میزان کیفیت این محصول را مشخص می کند. شاموت در واقع یک کلمه ی آلمانی است که به مواد به کار رفته شده در تولید آجر نسوز شاموتی اشاره دارد.
خاکی که مقدار زیادی اکسید آلومینیوم و سیلیکات کلسیم داشته باشد برای آجرسازی بسیار مناسب است. خاک رس باکیفیت پولکی شکل و اندازه ذرات آن تا 2 میکرون و دارای خاصیت جذب آب و چسبندگی است. خاک رس استفاده شده در آجر شاموتی نقطه ذوب کمتر از 1250 در جه سانتی گراد دارد.

آجر نسوز شاموتی در کارخانه درنما

دسته بندی آجر نسوز شاموتی:

آجر شاموتی جزئی از آجرهای دیرگداز است که رنگ بندی و تنوع بیشماری دارد. طیف رنگی این محصول شامل رنگ کرمی کم رنگ تا قهوه ای می باشد، که هم به صورت تک رنگ و هک ترکیبی در بازار موجود است. به طور کلی آجرنما شاموتی به سه دسته ی کلی تقسیم می شود:

  • پرس نیمه خشک
  • پرس خشک
  • پرس پلاستیکی

ویژگی های متمایز آجر شاموتی

یکی از انواع آجرهای مورد استفاده در نمای ساختمان های امروزی، آجر شاموتی است. این آجر به دلیل ترکیب خاص موادی که در تهیه آن استفاده شده، به این نام معروف است که نامی آلمانی است. بیشترین و اصلی ترین ماده تشکیل دهنده این آجر، خاک رس است که کیفیت رس استفاده شده در کیفیت نهایی آجر نیز بسیار تعیین کننده است. از جمله مواد مهم دیگر موجود در آجر شاموتی، خاک نسوز است که باعث مقاومت بالای آن در برابر آتش می شود. بسته به مقدار و کیفیت این خاک، آجر شاموتی می تواند دمایی بین 1250 تا 1500 درجه سلسیوس را تحمل کند. اگرچه به اصطلاح به این آجر، نسوز گفته می شود، ولی بایستی توجه کرد که دمای آتش می تواند بسیار بالاتر از 1500 درجه برود و بنابراین بهتر است از عنوان آجر دیرگداز استفاده کرد. سایر مواد موجود در آجر نسوز شاموتی عبارتند از انواع اکسیدهای فلزی همچون اکسید سیلیسیوم و اکسید آلومینیوم که بیشترین اکسیدهای تشکیل دهنده این آجر هستند و همچنین سایر اکسیدها شامل اکسید‌های کلسیم، سدیم، تیتانیوم، پتاسیم، منیزیم و آهن. از دیگر ویژگی های این آجرها رنگ ها و طرح های مختلف آنها است که باعث شده تا به عنوان آجری زینتی در نمای ساختمان ها نیز مورد استفاده قرار بگیرند.

انواع و کاربرد آجر شاموتی

این نوع از آجر کاربردهای متنوعی دارد که به دلیل دیرگداز بودن، در کوره های ذوب آهن، کوره سیمان، کوره های ریخته گری فولاد، کوره پخت کک و همچنین در صنعت شیشه کاربرد دارد. علاوه بر صنعت، آجر شاموتی در ساختمان سازی نیز استفاده می شود. دیواره داخلی شومینه و نمای بیرونی آن معمولا از آجر نسوز شاموتی است. همانطور که قبلا هم اشاره شد، به دلیل زیبایی رنگ ها و طرح های آن، استفاده این آجر به عنوان نمای ساختمان های مسکونی نیز رواج پیدا کرده است. آجر نما نسوز شاموتی، به نسبت نمای سنگی، از ایمنی بالاتری در حین نصب و بعد از آن برخوردار است و همچنین عایق سرما و گرما است که برای ساختمان های مسکونی مزیت مهمی است. از دیگر مزایای آجر نما نسوز شاموتی، قیمت مناسب آنها در مقابل بسیاری از نماهای دیگر است. علاوه بر این، آجر شاموتی در سایزهای مختلف (عرض از 5.5 تا 20 سانتی متر و طول از 10 تا 70 سانتی متر) و در بیش از 30 رنگ متنوع در بازار موجود است.
در نهایت با توجه به مطالب کلیدی و مهمی که در رابطه با تحلیل و بررسی انواع ویژگی ها و کاربرد های  آجر نسوز شاموتی خدمت شما به طور کامل بیان کردیم؛ شما می توانید با مراجعه به سایت کارخانه آجر و آجرنما در نما، آجر مورد نظر خود را از این فروشگاه در شهر اصفهان با قیمتی مناسب و کیفیتی عالی نیز تهیه کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

fa_IR