تعریف آجر نسوز و کاربرد آجر نسوز نما

[vc_row][vc_column][vc_column_text]آجرنسوز
تعریف آجر نسوز 
آجر نسوز نوعی آجر است که از خاکهای چینی و نسوز تولید شده و با ساختار مولکولی متراکم و ظریف در دمای بالای ۱۵۰۰ درجه سانتیگراد ساخته میشود و همانطور که از اسم آن برمی آید این نوع آجر با مقاومت حرارتی بالایی که دارد در کورهها و پاتیل ها و عایقکاری صنعتی کاربرد فراوان دارد.البته از نوعی آجرنسوز تولید میشود که حداکثر حرارت 1200درجه را تحمل میکند که امروزه در نماهای ساختمانها استفاده میشود.
مواد تشکیل دهنده آجرنسوز
مواد پایه آجر های نسوز  کانیهای معدنی خیلی خاص و پوکه های معدنی میباشند که نسوز هستند . یعنی مقاومت دمایی بالایی دارند . مواد اولیه تولید آجرنسوز را مواد نسوز می نامند که به مواد معمولا سرامیکی و غیره فلزی گفته میشود که میتوانند در درجه حرارتهای بالا پایدار باشند مواد نسوز باید قابلیت حفظ خصوصیات فیزیکی و شیمیایی مورد نظر را در درجه حرارتهای بالا و شرایط محیط عمل داشته باشند .
استفاده از آجر نسوز در نمای ساختمان
 با کاربرد آجرنسوز در نمای ساختمان میتوانید اطمینان خاطر داشته باشید که نمای ساختمان شما برای نسل های آینده و فرزندان شما هم جذاب و همانند روز اول باقی میماند . البته این فقط در یک صورت امکان پذیر است و آن استفاده از آجر های نسوز با فرمولاسیون استاندارد و دارای استاندارد میباشد . متاسفانه سطح بازار از انواع آجر های نما با نام آجر نسوز پر شده است ولی کیفیت لازم را در دراز مدت ندارند و بعد از گذشت چند سال از زمان نصب تغییر رنگ داده یا تغییر شکل میدهند . جلبک میبنند یا شوره میزنند . توصیه میشود در زمان خرید حتما داشتن استانداردهای ثبات رنگ و ضد شوره بودن آجر نسوز را از فروشنده بخواهید .
کاربرد آجرهای نسوز
مهم ترین ویژگی آجر های نسوز مقاومت بالای آنها در برابر حرارت می باشد و این مسئله باعث می شود تا از این متریال به عنوان پوشش درونی کوره های صنعتی استفاده شده و حتی قابل استفاده در شومینه ها هم می باشد. در واقع در فضاهایی که دارای درجه حرارت بالایی هستند، می توان از آجر های نسوز استفاده نمود. توجه داشته باشید که با توجه به نوع ماده ای که در ترکیبات آنها به کار رفته است، دارای انواع مختلفی بوده و هر کدام با توجه به مواد به کار رفته در آنها گستره های مختلفی از حرارت را می توانند تحمل کنند. آنچه تا دهه ۱۹۶۰ برای پوشش کوره ها مورد استفاده قرار می گرفت، کربن و خاک نسوز است، اما در حال حاضر کاربرد آجر های نسوزدر پوشش داخلی کوره ها بسیار گستره می باشد.

دلایل اصلی استفاده آجرنسوز در نما:

1.مقاوت حرارتی
2. مقاومت فشاری
3. کیفیت پایدار
4.عدم تاثیر پذیری جدی از شرایط محیط
5.تنوع رنگ و زیبایی
در صورت استفاده از آجر‌های نسوز با فرمولاسیون استاندارد می‌توان اطمینان خاطر داشت، نمای ساختمان چندین سال جذاب و همانند روز اول باقی می‌ماند‌. آجرنسوز مورد استفاده در نمای ساختمان عمدتاً به صورت پلاک (ضخامت آن ۲ تا ۳ سانتی متر است) تولید می‌شود، رنگ‌ بندی این آجرها بسیار متنوع است قرمز و پرتقالی شاموتی(زرد و پرتقالی) و مشکی و سفید‌ رنگ های در دسترس این نوع آجرهاست. قیمت آجرنسوز برای نما سازی نسبت به آجرنماهای رسی و شیل بخاطر بالا بودن قیمت خاک نسوز و مشکل بودن تولید آجر نسوز  و استهلاکات فراوان قیمت بالاتری داد. داشتن استانداردهای ثبات رنگ و ضد شوره بودن آجر نسوز کیفیت لازم را در دراز مدت تضمین می‌کند و بعد از گذشت چند سال از زمان نصب، تغییر رنگ یا تغییر شکل، جلبک یا شوره در سطح آن مشاهده نخواهد شد. نکته اساسی دیگر در انتخاب آجر نسوز با رنگ‌های مختلف که در نمای ساختمان باهم ترکیب خواهند شد، کنترل ابعادی آن است، معمولاً کارخانجات تولید آجر نسوز برای رنگ های مختلف ابعاد مختلفی را پیشنهاد می‌کنند ولی باید توجه داشت که ابعاد متنوع باعث سختی اجرا و حتی در برخی از موارد عدم اجرای مناسب می‌شود.

شرایط نصب آجر نسوز

آجر نسوز را هم می‌توانید با چسب و هم با ملات ماسه سیمان اجرا کرد. شرط زیبایی آجر نسوز در چگونگی طرح و ترکیب رنگ‌ها و ترکیب سنگ و آجر است‌ و این امکان پذیر نیست مگر با طراحی نما قبل از اجرا‌. اگر در نمای ساختمان گران‌ترین محصولات آجر نسوز نما بدون طراحی و ترکیب مناسب استفاده شود‌ می‌توان گفت هزینه انجام شده کاملاً به هدر رفته است. در اغلب موارد اجرای آجر نسوز با بند دو طرفه که با مواد و مصالح مشکی و سفید بصورت توپر کار می‌شود، زیبایی دوچندانی به سطح کار تمام شده می‌بخشد. ترکیب سنگ تراورتن روشن با آجر نسوز چند رنگ و نورپردازی ملایم سطح آجر، اجرای باکس از سنگ ترارورتن به طوری که قسمت برش خورده و لبه سنگ در کنار آجر دیده شود، طرحی است که امروزه به وفور استفاده می‌شود و در کل بازخورد مناسبی از طرف استفاده کنندگان و طراحان داشته است.آجرنسوز تیره و مشکی بیشتر در مناطق بارشی و سردسیر استفاده میشود ولی آجرنسوز های روشن بری همه مناطق استفاده میشود.


محصولات آجر نسوز درنما


[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

1 دیدگاه دربارهٔ «تعریف آجر نسوز و کاربرد آجر نسوز نما»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

fa_IR